Year

Winners

Runners-Up

Score

1908 St. Michael’s Hall Celtic    
1909 Sligo St Mary's Enniskillen Celtic 3-2
1910 1921 NO RECORDS    
1922 1st Lincolnshire Regt    
1923 12th Stars FC    
1924 Enniskillen Corinthians    
1925 Melvin United Derrylin 5-3
1926 Enniskillen Corinthians Sherwood Foresters 3-0
1927 Shamrock Rovers Lisnaskea R.U.C 4-2
1928 Enniskillen Corinthians Lisbellaw 3-0
1929 Omagh Depot Enniskillen Celtic 2-0
1930 Fermanagh R U C Enniskillen G.N.R. 2-1
1931 Enniskillen G N R Omagh Depot 2-0
1932 Enniskillen G N R Omagh Depot 3-2 AET
1933 Fivemiletown
(Awarded cup after protest)
Enniskillen G.N.R. 1-2
1934 Enniskillen Celtic Omagh Depot 3-3, 2-1 AET
1935 Enniskillen Corinthians Omagh Depot 3-3, 3-2 AET
1936 Omagh Depot Enniskillen Corinthians 3-2
1937 R.U.C. Depot Fivemiletown 2-0
1938 Enniskillen Corinthians Fivemiletown 2-0
1939 R.U.C. Depot Enniskillen Corinthians 3-2
1940 Enniskillen United F C Enniskillen Corinthians 5-1
1941 Fivemiletown Army XI  
1942 2nd Buckinghamshire Regt    
1943 R.A.F. Killadeas Enniskillen Corinthians 2-0
1944      
1945 R.A.F. Killadeas 5th Staffords B 5-3
1946 Enniskillen Corinthians R.A.F. Castle Archdale 4-3
1947 Rock Rovers R.A.F. Castle Archdale 4-2
1948 R.A.F. Castle Archdale Fivemiletown 3-1
1949 R.A.F. Castle Archdale Enniskillen Celtic 3-1
1950 R.A.F. Castle Archdale Ballinamallard 3-1 AET
1951 Fivemiletown United R.A.F. Castle Archdale 3-0
1952 Fivemiletown United Ballinamallard 3-1
1953 Fivemiletown United Enniskillen Corinthians 1-0
1954

Taylor Woods / Enniskillen Corinthians Cup Shared

2-2, 0-0 AET
1955 Ballinamallard Fivemiletown 3-0
1956 Enniskillen Rangers Enniskillen Corinthians 4-3
1957 Enniskillen Rangers Enniskillen Corinthians 2-1
1958 Enniskillen Rangers Enniskillen Corinthians 3-2
1959 Enniskillen Rangers Enniskillen Corinthians 4-2
1960

Ely Reserves / E'killen Corinthians Cup Shared

3-3, 2-2 AET
1961 Brookeborough Enniskillen Corinthians 4-1
1962 Enniskillen Rangers Enniskillen Corinthians 3-0
1963 Omagh Caxtonians Brookeborough 2-1
1964 Enniskillen Rangers Omagh Celtic 3-1
1965 Enniskillen Rangers Brookeborough 4-0
1966 Omagh Celtic Omagh Utd 2-0
1967 Omagh Celtic Mourneview Celtic 1-0
1968 Dunbreen Rovers Lisbellaw Utd 1-1, 1-0 AET
1969 Lisbellaw United Esk Corinthians 2-2, 3-1
1970 Omagh Town Swifts Victoria Bridge 3-2
1971 Enniskillen Corinthians Killymore Rovers 2-1
1972 Victoria Bridge Maguiresbridge 1-0
1973 Victoria Bridge Reserves Killymore Rovers 1-0
1974 Irvinestown Wanderers Fivemiletown B 3-0
1975 Kevlin United Killymore Rovers 1-0
1976 Lisbellaw United Victoria Bridge 5-2
1977 Lisbellaw United Enniskillen Rangers 2-1
1978 Enniskillen Rangers Lisnarick 3-2
1979 Lisbellaw United Dunbreen Rovers 2-1
1980 Lisbellaw United Enniskillen Town 1-0
1981 Enniskillen Rangers Irvinestown Wand 4-1
1982 Enniskillen Rangers Lisbellaw Utd 4-2
1983 Lisbellaw United Lisnaskea Rvrs 0-0, 2-0
1984 Enniskillen Rangers Maguiresbridge 2-1
1985 Shelbourne Omagh Town Res 2-2, 5-1
1986 Shelbourne Enniskillen Rangers 3-2
1987 Irvinestown Wanderers Ballinamallard Utd 2-0
1988 Enniskillen Rangers Irvinestown Wand 3-0
1989 Ballinamallard United Enniskillen Rangers 2-1
1990 Enniskillen Town United Shelbourne 1-1, 2-0
1991 Tummery Athletic Fivemiletown Utd 2-0
1992 Shelbourne Enniskillen Rangers 1-0
1993 Enniskillen Rangers Dergview 4-1
1994 Enniskillen Town Utd Enniskillen Rangers 1-0
1995 Enniskillen Rangers Fivemiletown Utd 4-1
1996 Enniskillen Town Utd Ballinamallard Utd 2-0
1997 Dergview NFC Kesh 3-1
1998 Dergview Enniskillen Rangers 3-1
1999 Enniskillen Rangers Kevlin Utd. 4-1
2000 Enniskillen Town United Lisnaskea Rovers 1-0
2001 Lisnaskea Rovers Tummery Athletic 2-0
2002 NFC Kesh Barrowfield 3-1
2003 Shelbourne Sperrin Athletic 2-0
2004 Enniskillen Town United Irvinestown Wanderers 2-1
2005 Tummery Athletic Enniskillen Town 3-1
2006 Tummery Athletic Lisnaskea Rvrs 2-1
2007 Strathroy Harps
(won 3-2 on penatlies)
Fintona Swifts 1-1 AET
2008 Enniskillen Town United Strathroy Harps 3-2 AET
2009 Churchtown Tummery Athletic 1-0
2010 Strathroy Harps Irvinestown Wanderers 1-0
2011 Ballinamallard United Reserves Tummery Athletic 0-0 AET (3-2 pens)
2012 Tummery Athletic Enniskillen Town 0-3
2013 Enniskillen Town United Tummery Athletic 3-0
2014 Enniskillen Town United Beragh Swifts 2-1 AET
2015 Strathroy Harps Enniskillen Town United 4-1
2016 Strahtroy Harps Lisbellaw United 1-0
2017 Strathroy Harps Beragh Swifts 0-0 AET (5-3 pens)